BRÁNA SMRTI / SMRT JAKO BRÁNA

 
Televizní dokument BRÁNA SMRTI o 13 dílech z roku 2015, který nabízí zcela jiný pohled na smrt, než je běžné. Ke zhlédnutí online na webu České televize - viz níže. 
2024 - Po finální dohodě s producenty a distributorem filmu s pracovním názvem Smrt jako brána se mění název filmu na Tajemství smrti a jeho premiéra v kinech bude 31.10.2024. O předpremiérových projekcích filmu se jedná.
Rozhovory s Viliamem o seriálu i chystaném filmu níže.
 
Většina lidí má ze smrti strach, je to téma depresivní, je to až tabu.
V tomto seriálu, který Viliam toužil natočit již mnoho let, můžete poznat, že lidé napříč historií a kulturami vnímají smrt a život jako proměny našeho věčného bytí.
Narození a smrt jsou jen brány.
V seriálu najdeme inspiraci, jak se vypořádat s odchodem blízkých, jak se připravit na vlastní smrt. K tématu se vyjadřují osobnosti, jako je dalajlama, Stanislav Grof, R.Moody.... ale velmi silné jsou i výpovědi lidí veřejně neznámých, kteří se s tématem smrti potkali a kteří v seriálu sdílí své zkušenosti.
Seriál byl odvysílán na ČT2 v době 22.1.-16.4.2015.
Všechny díly lze vidět online. 
Maitrea vydala knihu Brána smrti - obsahující info z natáčení a především kompletnější výpovědi účinkujících ze seriálu.
 
 
 

Rozhovor SMRT JAKO BRÁNA

Brána smrti na DVD

 

Všechny díly v sérii na 5 DVD vydala Maitrea, poptávejte v eshopech, nyní povětšinou vyprodáno.

 
                                                              
 

Brána smrti v knižní podobě

 

 

Společnost Maitrea vydala koncem října 2015 knihu s celistvějšími výpověďmi protagonistů seriálu. Na eshopu ZDE.

Besedy s Bránou smrti

Mezi dokončením seriálu a jeho nasazením do vysílání byla více než rok dlouhá pauza.
Vznikla myšlenka na večery s promítáním záběrů, které se do výsledného sestřihu nedostaly, a s následnou besedou s Viliamem.
První takový jsme uspořádali v listopadu 2013 a od té doby proběhlo takovýchto setkání mnoho po celé ČR a vy se můžete podívat třeba na videozáznam toho prvního (níže).
 
Děkuji kamarádovi Ludvíkovi za zachycení našeho setkání v Divadle Kampa.

Rozhovor o seriálu

Rozhovor na téma Brána smrti s Viliamem si můžete přečíst třeba ZDE (server Vegetarian.cz), nebo ZDE (zcela dole, pro časopis Lidé a Země).
 

Seznam dílů

 
1. Konec nebo začátek? 
 
První díl se zabývá definicí smrti z odborného pohledu a neuchopitelností smrti z našeho běžného nazírání. Poznáme pojetí smrti v pravěku a u tzv. přírodních národů v Amazonii,Austrálii, Papuy a Africe. Díl ve videoarchivu ZDE.
 
2. Předkové vzdálení i blízcí 
 
Do pojetí smrti ve starověku nahlédneme prostřednictvím kultur Mezopotámie, Persie, Indie, Číny, Egypta, Řecka, Keltů, Germánů, Slovanů a kultur, které prosluly lidskými oběťmi - náboženské kulty Mayů, Aztéků i Toltéků. Smrt zde také není chápána tragicky, být obětován je poctou. Díl ve videoarchivu ZDE.
 
3. Vše se vrací 
 
Současné duchovní kultury v tomto díle reprezentuje hinduismus a buddhismus. S konceptem karmy a reinkarnace, smrti a života nás seznámí duchovní osobnosti Indie (včetně nevýznamnějšího představitele hinduismu), Tibetu (dalajlama) i Japonska (arciopat). Poznáme i osobité a pro nás nezvyklé pohřební obřady v Indii, na Bali a v Tibetu. Díl ve videoarchivu ZDE.
 
4. Víra v jediného Boha 
 
Největší monoteistická náboženství dneška – judaismus, křesťanství a islám mají v pojetí života a smrti mnoho společného. Jsou zde zdůrazněny osobité inspirující přístupy daných vyznání i mystické pojetí – zejména v křesťanství. Uvidíme mimo jiné posvátná místa Izraele, ukřižování na Filipínách, mešity a život v Kašmíru a v Dubaji. Díl ve videoarchivu ZDE.
 
5. Strach 
 
Pátý díl analyzuje strach ze smrti, ze kterého se odvíjejí všechny ostatní strachy a jak se s ním vypořádat. Zabývá se i povrchní bulvarizací smrti v médiích a jejím vlivem na nárůst násilí. Díl uzavírá kontroverzní téma eutanázie. Díl ve videoarchivu ZDE.
 
6. Mezi světy 
 
Téma zkušenosti blízké smrti nám představí lidé, kteří jí prošli i odborníci, kteří se jí zabývají – zejména Raymond Moody, dlouholetý badatel a autor světových bestselerů na dané téma. Všem tato zkušenost výrazně změnila přístup ke smrti i životu. Podle výzkumů se zdá, že vědomí je nezávislé na mozku, že naše realita, ve které žijeme, není jediná a nejzajímavější a že to podstatné v našem životě je být dobrým láskyplným člověkem.  Díl ve videoarchivu ZDE.
 
7. Odchody blízkých
 
Podněty i konkrétní návody jak se vypořádat s odchodem našich nejbližších dostaneme od odborníků i od lidí, kteří si tím prošli. Velmi silné a inspirativní jsou právě konkrétní osobní příběhy – manželky, která přišla o manžela, s nímž měla čtyři děti a páté na cestě a pak dvojice mladých manželů, kterým se narodilo mrtvé dítě. Díl ve videoarchivu ZDE.
 
8. Umírání jako cesta 
 
Jak se připravit na smrt, jak zemřít bez bolesti a co nejlépe? Odpovědi přinese tento díl prostřednictvím odborníků i osobních zkušeností. Seznámíme se i s významnou hospicovou péčí a poznáme, jak se odchází v domě pro umírající Matky Terezy v Kalkatě. Díl ve videoarchivu ZDE.
 
9. Nečekaná terapie 
 
Mnohé přírodní národy dokážou v tzv. rituálech přechodu navodit sugestivní prožitek smrti. Důsledkem toho je nejen ztráta strachu ze smrti, ale přicházejí i nečekaná vyléčení často i z velmi závažných onemocnění. I dnes se tím zabývají speciálně zaměření terapeuti či speciální techniky – např. buddhistická phowa. Výsledky jsou opravdu překvapivé. Díl ve videoarchivu ZDE.
 
10. Duchové přicházejí 
 
Komunikace s duchy zemřelých je tradiční ve všech kulturách, své kořeny má už v šamanismu. U nás je tradiční spiritismus, kontakt s duchy prostřednictvím médií. Uvidíme obdivuhodné mediální kresby a zavítáme i na Haiti, kde je rozšířené vúdú i oživování mrtvol – vytváření zombií. Zcela ojediněle se zde podařilo natočit velký noční obřad vúdú s šokujícími výjevy. Díl ve videoarchivu ZDE.
 
11. Snová setkání 
 
Mnozí prožívají spontánní kontakty s duchy zemřelých. Zejména jde o případy, kdy zemře někdo hodně blízký – manžel, manželka, partner, dítě. Tato setkání bývají neobyčejně silná a dochází i překvapivému předávání ověřitelných informací, které se zatím z vědeckého pohledu nedá moc vysvětlit. Díl ve videoarchivu ZDE.
 
12. Veselá kmotra
 
V některých kulturách je tradiční nepojímat smrt a místo věčného odpočinku tragicky jako například v Číně nebo na Havaji. Je to možné i u nás – záleží na osobním přístupu, poznání. Ztělesněním veselého přístupu ke smrti a zemřelým je svátek mrtvých neboli dušičky v Mexiku. Součástí svátku jsou například čokoládové a cukrové lebky, veselé průvody v maskách smrtek a celonoční hodování a popíjení na hrobech blízkých. Díl ve videoarchivu ZDE.
 
13. Z housenky motýlem 
 
Lidé, kteří jsou v kontaktu s porody i se smrtí, vidí velkou podobnost v obou přechodech – jsou to „stejné dveře“, které se jen jednou otevřou sem a pak na druhou stranu. Nad věčností života a pojetím smrti jako proměny v nekonečném koloběhu proměn v nekonečně rozmanitém stvoření se zamýšlejí významné duchovní osobnosti, odborníci, vědci, šamani i tzv. obyčejní lidé. Vyslovují přesvědčení, že smrt je jen zánik těla, formy. Vědomí či duše podstupuje další objevitelskou cestu. Díl ve videoarchivu ZDE.