Hanka - knihy

Jak jsem již zmiňovala, četbu jakékoli knihy od Hanky Poltikovičové vnímám jako nesmírné obohacení své duše i osobnosti. Ať se již jedná o téma cestovatelské, o téma smrti, či o pohled na svět a výchovu dětí dětskýma očima. Nelze než doporučit - pokud se vám líbí, jak její manžel točí své filmy, bude se vám líbit i to, jak ona píše. A myslím, že mnohem víc, než jen líbit!:-)

 

Není co ztratit, fuk bublifuk

 

Vydalo Dreamtime roku 2014.  Lze objednat na dreamtime@volny.cz

 

Lehce i vesele o jiném pohledu na život a smrt, než jsme v naší kultuře zvyklí. O vyrovnání se s odchodem našich nejbližších. O cestě k sobě a možných proměnách. Knihu pokřtil fouknutím duhových bublin Jaroslav Dušek v Divadle Kampa dne 30.11.2014.

"A najednou jsem se i já ke svému překvapení otevřela: Nemusíš sdílet, když nechceš. Ale můžeš se zkusit podívat jinak na to, co Ti způsobuje bolest. Tak zvaná smrt, a všechno okolo, co s tím souvisí, nemusí být trauma. To jen my jsme v tom tady takhle vyrostli. A když dopředu odmítám něco, co by mi třeba mohlo přinést inspiraci, tak jsem dost možná zatuhlá, zkostnatělá, zabedněná, zbabělá. Neochotná a líná vylézt ze svého dosavadního schématu, které mi evdientně nedělá dobře a nic mi nepřináší. Neochotná a líná napojit se na svou vlastní sílu, radost a svobodu."

 
 

Korálky v pupíku

 

Poprvé vyšly roku 1998 v nakladatelství Motto, druhé vydání zajistilo Dreamtime roku 2013. Lze objednat na dreamtime@volny.cz

 

Jmenuji se Karin a nemám ráda špenát. Když spím, většinou mi nohy vyčuhují z postele a občas mi spadne i peřina. Mám tmavé vlasy a středoškolské vzdělání. K těm vlasům vlastním hodně lahviček březového šamponu a k tomu vzdělání doklad o ukončení jednoho gymnázia. Do posudku mi sice třídní profesor napsal, že jsem si osvojila materialistický světový názor, ale obávám se, že to nebyla pravda. Člověk sám neví, co je, kde je, co tu má jako dělat, a už ho šoupají do nějakého názoru.

 

Karin už od mala přemýšlí nad podstatou "nic". A zjistí, že nic je vlastně všechno. Karin je tak trochu jiná, ale hlavně dost svá. V "dospělém" věku si ráda hraje a do svých her zapojuje i své dvě sestry Andreu a Helenu. V jednadvaceti letech potká při nákupu mrkve Roberta a už od něj neodejde.

Tato knížka rozhodně není klasický přeslazený román, i když lásky je v ní hodně. Ale také je v ní hodně přemýšlení, hraní a slovního škádlení. (z recenze ZDE)

 
 

Horké dny a noci egyptské

 

Vydal Triton roku 2005.

Před očima se mi střídají chrámy, sloupy, reliéfy, pyramidy, hrobky, pan Lukášek, Iva, egyptští obchodníci i nadpozemský půvab staroegyptských soch a maleb. A všude je slunce, písek a teplo. A vznešenost a krása a síla jiných světů. Chci v tom zůstat, ale přitom vím, že mě to vrátí zpět. A spolu s chutí cukrové máty cítím na jazyku sentimentálně-bolavou chuť něčeho nezachytitelného. Bylo to v tom písku a slunci, pražícím na chrámy a symboly, a přesto nebylo. Já vím, síla přítomnosti se svými možnostmi je vždy větší a magičtější než to, co bylo kdysi, ať to bylo cokoli. Horovo oko na mě mrklo a já věděla, že to, co bylo kdysi, je i teď a navždy zůstane. Horovo oko se usmívá.

 
 

Pomerančová vůně chce tančit

 

Vydal Triton roku 2002.

Milí spoludospělí, pokud si myslíte, že vaše malé děti jsou jen hloupí křiklounci, kteří nic nechápou a ničemu nerozumějí, šeredně se pletete. Mají nás na háku. A vědí všechno, co jsme v jejich věku věděli i my - jenže jsme to během let zapomněli. Kdo jsme, jak jsme se ocitli na Zemi, co je naším posláním na modré planetě. Děti dumají nad otázkami, které jsme pro zaneprázdnění "skutečným" životem dávno přenechali poustevníkům a podivínským filozofům: Co je to svět? Existuje jeden svět nebo miliardy různých představ o něm? Co je to pravda? 

Tato knížka vás naučí brát své potomky jako rovnocenné partnery. Poskytne vám pár dobrých tipů na interaktivní hry. Zkrátka dá vám a vašim dětem víc než pouhé vyprávění o prázdninových dobrodružstvích jednoho úplně obyčejného devítiletého kluka. Aram se svou sestrou Alenkou tráví léto v domě své laskavé a moudré tety na venkově. Během běžných prázdninových prožitků a v četných rozhovorech s tetou, vyznavačkou vegetariánství a jógy, poznává vnímavý a přemýšlivý Aram lépe druhé lidi i sám sebe a nachází odpovědi na spoustu otázek, jež se ostýchal položit rodičům, kamarádům nebo učitelům ve škole. (přejato odsud)